Podsumowanie kampanii społecznej realizowanej przez Miejski...
Podsumowanie kampanii społecznej realizowanej
przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Grudziądzu
pod hasłem„Podziel się miłością – zostań rodziną zastępczą”
w ramach projektu współfinansowanego przez Fundację Ernst &Young.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Grudziądzu, jako organizator rodzinnej pieczy zastępczej, corocznie podejmuje szereg działań mających na celu przybliżenie mieszkańcom Grudziądza tematyki rodzicielstwa zastępczego celem pozyskania kandydatów na rodziców zastępczych.
Od czerwca 2024 r. MOPR realizuje kampanię społeczną pn. „Podziel się miłością – zostań rodziną zastępczą”. Naszą kampanię rozpoczęliśmy od uczestnictwa w 733 urodzinach naszego miasta podczas obchodów Jarmarku Spichrzowego. Koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej wyruszyli wówczas ulicami Starego Miasta, aby promować rodzicielstwo zastępcze. W ramach powyższego pracownicy MOPR udzielali mieszkańcom miasta oraz uczestnikom wydarzenia, tj. potencjalnym kandydatom na rodziców zastępczych informacji i porad dotyczących rodzicielstwa zastępczego. W trakcie trwania imprezy mieszkańcy otrzymali gadżety promujące rodzinną pieczę zastępczą z zamieszczonymi danymi teleadresowymi MOPR.
W związku z tym, iż wielu grudziądzan porusza się komunikacją miejską, w czerwcu 2024 r. na dziesięciu miejskich wiatach przystankowych pojawiły się plakaty promujące rodzicielstwo zastępcze pn. „Podziel się miłością – zostań rodziną zastępczą”. Plakaty zostały umieszczone na przystankach autobusowych w często uczęszczanych przez grudziądzan punktach miasta, m.in. przy ul. Chełmińskiej/Piaskowej, Sienkiewicza, Wybickiego/Solnej, Pętli Tarpno.
Kolejnymi działaniami Ośrodka mającymi miejsce w sierpniu i wrześniu 2024 r. była dystrybucja gadżetów oraz ulotek promujących rodzinną pieczę zastępczą w Centrum Kultury Teatr przed seansem filmu pn. „Serce Dębu” oraz podczas biegu pn. „Przegoń przemoc – chroń przed krzywdzeniem” zorganizowanego przez Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego. Pracownicy MOPR promowali rodzicielstwo zastępcze również podczas imprezy plenerowej zorganizowanej przez Radio ZET pn. „Wielka śniadaniowa trasa Radia ZET”.
Od września 2024 r. w lokalnej broszurze „Pokochaj Grudziądz” cyklicznie, co miesiąc, publikowano wywiady z rodzinami zastępczymi, aby przybliżyć mieszkańcom Grudziądza ideę rodzinnej pieczy zastępczej.
W listopadzie i grudniu 2024 r. pracownicy MOPR zorganizowali punkty informacyjne podczas ważnych wydarzeń w naszym mieście: „Dnia Otwartego Cytadeli” w ramach miejskich obchodów Narodowego Dnia Niepodległości oraz Jarmarku św. Mikołaja na Rynku Głównym, gdzie dystrybuowano wśród mieszkańców miasta m.in. bawełniane ekotorby na zakupy oraz ulotki promujące rodzinną pieczę zastępczą wraz z apelem o zgłaszanie się kandydatów na rodziców zastępczych.
Następnym działaniem od grudnia 2024 r. do stycznia 2025 r. było rozpowszechnianie kalendarzy ściennych na rok 2025 oraz ulotek promujących rodzicielstwo zastępcze. Dystrybucja kalendarzy i ulotek odbywała się w wielu instytucjach, takich jak m.in. przedszkola, szkoły, przychodnie zdrowia oraz urzędy.
Kolejnym krokiem w kampanii było odwiedzenie pensjonariuszy w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Parkowej w grudniu 2024 r. przez dzieci z rodzin zastępczych, które wręczyły seniorom samodzielnie wykonane kartki świąteczne podczas zorganizowanej dla nich przez pracowników ww. domu Wigilii – w ramach integracji pokoleń. Spotkaniu towarzyszyły ogromne emocje, a wzruszeniom seniorów nie było końca.
W kwietniu 2025 r. w ramach kampanii, chcąc dotrzeć do jak największego grona odbiorców, ogłoszony został konkurs z nagrodami. Gratyfikacja w formie nagrody była zachętą dla mieszkańców do zdobywania wiedzy na temat rodzicielstwa zastępczego. Konkurs miał formę krzyżówki składającej się z pytań o tematyce rodzicielstwa zastępczego. Dla pięciu osób, które prawidłowo rozwiązały krzyżówkę, przygotowano nagrody w formie bonu do sklepu Empik. Wręczenie nagród nastąpiło w maju 2025 r.
Z okazji Dania Rodzicielstwa Zastępczego w maju 2025 r. utworzony został punkt informacyjny w grudziądzkim kinie, gdzie koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej udzielali informacji dotyczących rodzicielstwa zastępczego, przy okazji rozdając gadżety promujące tę ideę. W tym dniu na terenie kina „Helios” został wyemitowany spot reklamowy zrealizowany w ramach kampanii współfinansowanej przez E&Y.
Zwieńczeniem naszej kampanii było spotkanie władz miasta z przedstawicielami rodzin zastępczych z okazji ich święta, połączone z wręczeniem nagród laureatom konkursu na krzyżówkę, które odbyło się w dniu 30.05.2025 r., tj. w Dniu Rodzicielstwa Zastępczego.
W czerwcu 2025 r. w Bursie Caritas w Grudziądzu odbyło się spotkanie świadomościowe dotyczące m.in. rodzinnych form pieczy zastępczej zorganizowane w ramach projektu Rodzina w centrum – Etap I. W spotkaniu uczestniczyli: rodziny zastępcze, kandydaci na rodziców zastępczych, przedstawiciele wielu instytucji działających na rzecz rodziny, m.in. sądu, placówek opiekuńczo-wychowawczych, placówek służby zdrowia, placówek oświatowych.
Prowadzone intensywne działania promocyjne pozwoliły w roku 2025 na pozyskanie kandydatów na rodziców zastępczych i zorganizowanie szkolenia dla 16 osób do pełnienia funkcji rodziny zastępczej niezawodowej.
Jeśli i TY masz w sobie ogromne pokłady miłości, gotowość do otoczenia dziecka troską, wsparciem i ciepłem domowego ogniska – to znak, że możesz zostać wspaniałym rodzicem zastępczym! Dlatego zapraszamy Ciebie do kontaktu telefonicznego z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Grudziądzu – być może właśnie tam czeka na Ciebie ktoś, komu możesz odmienić życie.
Czekamy na Twój telefon w godz. 7.30-15.30 - 56 696 87 74 kierownik Działu Wspierania Rodziny i Pieczy Zastępczej bądź - 56 69 68 775/778/781 koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej.
Podaruj dzieciom lepszą przyszłość
– zostań rodziną zastępczą!